Ako pripraviť zasadací poriadok a menovky

zasadaci-poriadok_1

Jednou z podstatných vecí, ktoré každý pár (ktorý nemá svadobného plánovača) rieši pred svadbou, je zasadací poriadok, menovky a všetko okolo toho. Pomáhali sme už s množstvom zasadacích poriadkov na rôznych svadbách a preto sme sa rozhodli spísať naše skúsenosti a rady, ako ho pripraviť tak, aby všetko klapalo.

S rozmiestňovaním ľudí po sále sa budete musieť potrápiť sami. Na to neexistuje univerzálne riešenie, každý má ine preferencie, ktoré najlepšie poznáte vy – ako súčasť rodiny. Poďme ale ku praktickým prvkom, ktoré vám pomôžu vo váš veľký deň.

Aby v sále nebol zmätok

Ak máte pozvaných veľa hostí, je dobré, aby poznali svoje miesto ešte pred vstupom do sály. Na to slúžia tabule pred vchodom do sály. Tie môžu obsahovať napríklad kartičky s menami hostí, ktoré sú rozdelené podľa jednotlivých stolov. Hosť tak bude vedieť, ku ktorému stolu sa má vybrať a svoje miesto bude hľadať  tak maximálne v jeho okruhu.

Nie je nič príjemné, ak sa do sály nahrnie naraz 100 (alebo aj viac) ľudí, z ktorých nikto netuší, kde je jeho miesto a tak sa všetci tlačia a snažia sa nájsť miesto čítaním menoviek a obchádzaním celej sály a pokrikovaním po zvyšku rodiny. Aj táto situácia sa dá ešte okoreniť tým, že na menovkách nie sú celé mená a tak je Ján pri každom stole dvakrát a nikto z nich netuší, či našiel svoje miesto ????

Riešenie je jednoduché – pred vstup do sály umiestnite zasadací poriadok s menom aj priezviskom osoby, alebo napríklad označenie „rodina Jozefa Nováka“. Človek sa v ňom ľahko nájde a vyberie sa rovno k svojmu stolu. Menovky na stoloch môžu byť potom vypísané napríklad aj krstným menom. Hostí mate usadených rýchlo a bez zmätku.

 

Veci, ktorým sa treba vyhnúť

Dbajte na to, aby bolo označené každé miesto.

Často pripravujeme menovky, kde je napríklad napísane „rodina Jozefa Nováka“ a požadovaný počet kusov je 1. Takéto označenie je úplne v poriadku a počet kusov (1) je postačujúci, ak má celá rodina Jozefa Nováka svoj vlastný stôl. Ak ale rodina sedí pri stole s ďalšími hosťami, je dobré pripraviť takúto menovku pre každé miesto, ktoré bude členovi rodiny patriť. Ak ju dáte len na jedno miesto, vy síce viete, že z rodiny prídu piati, ale ostatní hostia to nevedia. Môžu obsadiť neoznačené miesto a keď príde daná rodina, začne sa zbytočné posúvanie hostí v celom rade. A ak je takýchto rodín s neoznačenými miestami viacero, usádzanie sa môže natiahnúť aj na desať – pätnásť minút.

Najdôležitejšia vec na záver

Petrova partnerka. Majkin snúbenec. Takýmto menovkám sa vyhnite na kilometre. Ak týchto ľudí pozývate na svoju svadbu, čo je prakticky jedna z najdôležitejších udalostí vo vašom živote, tak sú tam práve preto, lebo buď záleží na ich prítomnosti vám, alebo záleží na ich prítomnosti niekomu, koho na tej svadbe chcete mať. Navyše so 100%-tnou pravdepodobnosťou vám tento človek príde zablahoželať, donesie vám svadobný dar… Takýto človek si zaslúži, aby mal miesto označené svojim menom. Toto sa stáva pomerne často. Je úplne normálne, že nepoznáte mená niektorých partnerov vašich priateľov. Ale zistiť si meno partnera, snúbenice, manželky  je otázka 5 sekundového telefonátu, alebo 10 sekundového hrabania sa na facebooku. Tým, že si to meno zistíte, dáte hosťovi najavo, že na tú svadbu patrí.